PRP NEDİR ?

Op. Dr. Fethiye Ersan DOĞUM Hakkında Bilgilendiriyor

PRP NEDİR ?

Tüp bebek tedavisi gören kişinin kanından elde edilen trombositten zengin plazmanın tekrar kendi yumurtalığına ya da rahim içine verilmesiyle uygulanan tedavi PRP tedavisidir . 

Yurt dışında yürütülen bilimsel araştırmalar, tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında, kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma tedavisinin (PRP) başarılı sonuçlar verdiğini ortaya koydu.Bizde de bu uygulamalar bazı merkezlerde uygulanmakta.
Açıklanamayan kısırlık durumlarında da bu tedavi başlangıç olarak kullanılabilmekte .
bunlardan cevap alınamaması durumunda veya kadın ya da erkekte üremeye engel sorunların varlığında “tüp bebek” yöntemine başvurulur.

Tüp bebek tedavilerinde gebelik elde edebilmek için sağlıklı embriyonun sağlıklı rahim zarıyla etkileşime girerek tutunması gerekir. Tutunmayı sağlamak için uygun bir rahim ve rahim zarının reseptivitesi denilen embriyonun yerleşmesini sağlayacak mikro çevre olmalıdır. Bu çerçevede pek çok hücresel ve moleküler olaylar devreye girer. Bu tüp bebek işlemi başarısı için önemli bir basamak oluşturur. Rahim iç zarında kalınlaşma ,olgunlaşma sağlanamazsa tutunma işlemi gerçekleşmez.
Özellikle rahim zarına ilişkin daha önceden geçirilmiş operasyon, kürtaj, biyopsi ve enfeksiyon gibi nedenlerle hasarlanmış ve yapışıklıklar oluşmuşsa rahim zarının kanlanması bozularak fonksiyonunu yitirebilir. Bu bozukluklar tedavi edilse bile rahim zarı eski fonksiyonunu kazanıp tekrar iyileşemeyebilir ya da bilinen bir bozukluk olmadan yeterince kalınlaşamayabilir.

Mevcut tedavilere rağmen istenen sonuç yani gebelik elde edilemiyorsa başarı oranının artırılabilmesi için bazı destek uygulamaları yapılması gerekiyor.Özellikle rahim zarı ince kalan ve önceden rahim zarında oluşan yapışıklıklar açıldıktan sonra bile tedaviyle kalınlaşmayan hastalarda, kendi kanlarından elde edilen trombositten zengin plazma
(PRP )uygulamasının tüp bebek tedavisindeki başarıyı artırdığı
gözlenmektedir.
Hum . Reprod . dergisinde yayımlanan araştırmada, daha önceki tedavilerinde rahim zarı ince olan, rahim zarı kalınlaşması sağlanamayan ya da başarısız olan hastalara tüp bebek tedavisi sırasında PRP tedavisi uygulanarak, rahim zarı kalınlaşması sağlandı ve %60 pozitif gebelik testi elde edildi.

“TÜP BEBEK BAŞARISINDA RAHİM ZARININ OLGUNLAŞMASI KALINLAŞMASI ÖNEMLİ olduğu gibi yumurta sayı ve kalitesi de önemli.
Yumurtalık rezervi azalan ve /veya
Tüp bebek başarısızlıkları yaşanan durumda Yumurtalıkları uyarmak ve desteklemek gerekmekte . Bunun için PRP çalışmakarı uygulamaları hız kazanmakta .

Yumurtalıklara yapılan PRP;yumurta kalitesini ve yumurta sayısını artırmada da etkili olduğu ileri sürülmekte .
ABD’de yayımlanan makalede kötü yumurtalık rezervi olan, serum AMH ve FSH düzeyi bozulmuş bir yıldan fazla adet görmeyen hastalara PRP desteği yapılmış ,bu hastaların yumurtalıklarına ultrason eşliğinde PRP enjekte edilmiş ,uygulama sonunda, hastalarda serum AMH ve FSH düzeylerinde düzelme sağlanarak, ortalama 2,5 ay sonra yapılan tüp bebek denemelerinde tüp bebek tedavilerinin başarısının arttığı görülmüş . Bizde de yavaş yavaş yumurtalık PRPsi çalışmaları yapılmakta benzer sonuçlar alınmakta .
Böylece Endometrium ve Yumurtalık PRP si sebebi bilinemeyen infertilite de ve başarısız tüp bebek tedavilerinde , azalmış yumurta rezervinde , erken menapozda yakın gelecek için umut vaadetmekte.

Whatsapp Destek

Ücretsiz whatsapp destek için tıklayınız.

Adres & İletişim

Ankara Paragon İş Merkezi No:32 Çankaya/Ankara​
Tel : 03122844101