ROSİ NEDİR ?

Op. Dr. Fethiye Ersan DOĞUM Hakkında Bilgilendiriyor

ROSİ NEDİR ?

ROSI tekniği nedir?
ROSI, sperm kaynaklı infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılan bir tekniktir. Azospermi tanısı konmuş kişilerde, menide olgun sperm hücresi bulunamadığından, TESE yöntemi ile bulunan yuvarlak spermatid adı verilen hücrelerin yumurta içerisine verilmesi ile gerçekleştirilir.

Kimler ROSI tekniğinden faydalanabilir?
Azospermi tanısı olan, menide olgun sperm hücresi bulunmayan, kişilerde ROSI tekniğinden faydalanabilir. Bu kişilerin bir kısmında TESE işlemi ile olgun sperm hücresi elde edilebilirken; olgun sperm hücresi elde edilemeyenler için ROSİ tekniğinden faydalanılabilir.
ROSI Tekniğinin başarı şansı ne kadar?
ROSI tekniği erkekte hiç olgun sperm hücresi bulunamadığında uygulanan bir tekniktir. Dolayısıyla, Tüp Bebek tedavisi ya da diğer yardımcı üreme tedavilerinden sonuç alma şansı çok az ya da hiç olan kişiler için uygulanır. Bu açıdan baktığımızda çocuk sahibi olmak isteyen azospermi tanısı konmuş kişiler için oldukça kritik öneme sahip bir tekniktir.

Yardımcı Üreme Tedavilerinde kendine yeni yeni yer bulan ROSI tekniğinin gebelik başarısının %10 civarında olduğu bilinmektedir.

Rosi uygulamasında Tese ile bulunan yuvarlak spermatid isimli hücreler yumurtanın içerisine verilir ve bundan sonra döllenme beklenir. Elde edilen embriyo ile birlikte transfer aşaması tamamlanarak gebeliği oluşması beklenir. Bekleme süresinin ardından anne adayına test yapılarak sonucun olumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bu aşamadan sonra normal gebelik süreci başlamaktadır.

 

 

Whatsapp Destek

Ücretsiz whatsapp destek için tıklayınız.

Adres & İletişim

Ankara Paragon İş Merkezi No:32 Çankaya/Ankara​
Tel : 03122844101